Eskişehir Fi Sanat Çocuk Tiyatrosu Oyunlarına Başladı !

OYUN ADI:Sihirli Bavul

SÜRESİ:28-32 dk.

TÜRÜ:Müzikli, Danslı Çocuk Oyunu

KONUSU:Sihirli Bavul oyunu, oyunların hayatımızdaki önemini kardeşlik kavramı üzerinden anlatmaktadır. Zeynep, iri yarı ama 8 yaşındaki kardeşine hep iyi bir abla olmuştur. Onunla yakından ilgilenmiş ve en önemlisi ona hayattaki her şeyi oyunlar yoluyla öğretmiştir. Oyun süresinde ise Zafer, eski günlerdeki gibi oyunlar oynamak ister. Bu aşamada Zeynep yaratıcılığını gösterir ve Sihirli Bavul’u hazırlar. Bu bavul açılınca müzikler saçan, içinde çeşitli kostüm ve aksesuarlar barındıran bir bavuldur. Giyilen her kostüm ve kullanılan her aksesuar Zeynep ve Zafer’i başka dünyalara götürür ve en önemlisi başka karakterlere bürünmelerine sebep olur. Bu sayede Çaça dansından Rap’e; Kırmızı Başlıklı Kız Masalı’ndan Ateş Böcekleri ‘ne kadar uzanan geniş bir yelpazede oyunlar ve danslar sunarlar. Bu sayede hem oyunlardan hem de birbirlerinden yaşamın, umudun, gülmenin ve oyunların önemini öğrenirler.

AMAÇ:Öncelikli amaç ‘Yaratıcı Drama kavramından yola çıkılarak’ oyun oynamanın öğretici ve eğlendirici yönlerine vurgu yapmaktır. İkincil amaç ise kardeşliğin ne demek olduğunu fedakarlık ve özveri üzerinden tanımlamasıdır. Diğer yan amaçlar ise; çocuklara buldukları her şeyle oyunlar oynayabileceklerini öğreterek, yaratıcılıklarını geliştirme aşamasında öneriler sunmaktır.

 

 

 

 

OYUNCULAR:

Rana Akdoğan: 2007 yılında Şu Çılgın Türkler/Turgut Özakman oyunu ile tiyatro hayatına başlamıştır. Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları ve Çağdaş Drama Derneği Eskişehir Şubesi ‘Oyunla Eğitim Çalışması’ atölyelerine katılmıştır. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Gençlik Sahnesi’nde 2 yıl tiyatro eğitimi almıştır. Yaratıcı Drama eğitmenidir.  Eskişehir Şehir Tiyatroları’nda Küçük Kara Balık isimli oyunda rol almaktadır. Son beş yıldır Yaratıcı Drama alanında 4-12 yaş arası çocuklarla çalışmaktadır.

 

Özgür Yamacı:Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü Dramatik Yazarlık Ana sanat Dalı mezunudur. Eskişehir Odunpazarı Belediyesi Tiyatro Okulu’nda 4 yıl eğitim almış, 8 yıl oyuncu ve eğitmen olarak çalışmıştır. 15 farklı çocuk oyununda oyunculuk yapmıştır. 3 farklı çocuk oyunu yönetmiştir. Yaratıcı Drama alanında çocuk ve gençlerle 15 yıldır çalışmaktadır. Yazdığı oyunlardan ikisi Odunpazarı Belediyesi Tiyatro Bölümü’nde 5 yıl, Keçiören Belediye’sinde 2 yıl sahnelenmiştir. Çocuk Tiyatrosu üzerine çalışmalarını yazı (oyun yazarlığı ve kuramsal), reji ve oyunculuk alanında sürdürmektedir.

U L A Ş I M
Eğitim Almak İstiyorum school
Eskişehir Web Tasarım